Korzystanie z soczewek kontaktowych staje się coraz popularniejsze. Sięgają po nie – co oczywiste – osoby z wadami wzroku, ale również te, które ich nie mają. Jaki w tym cel? I jakie soczewki są dostępne na rynku oraz kto może je nosić? Podpowiadamy.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od przeznaczenia. W powszechnym obrocie dostępne są jednakże tylko dwa z nich. Są to soczewki kontaktowe służące do korekcji wad wzroku oraz tzw. soczewki kosmetyczne, które nie mają mocy optycznej. Inne soczewki, jak opatrunkowe, używane są wyłącznie przy określonych wskazaniach medycznych.

Soczewki korekcyjne służą natomiast osobom, które mają wszystkie najpowszechniejsze wady wzroku. Soczewki toryczne miesięczne i dzienne przeznaczone są dla astygmatyków, multifokalne dla prezbiopów, natomiast sferyczne dla krótkowidzów i dalekowidzów. Posiadają one status wyrobów medycznych, co oznacza, że są bezpieczne w użytkowaniu, przetestowane, dopuszczone do obrotu – oczywiście pod warunkiem, że są kupowane w specjalistycznych punktach, a nie np. na portalach azjatyckich czy innych niepewnych miejscach.

Soczewki kontaktowe różnią się swoją budową, np. toryczne mają inny kształt niż sferyczne, tak samo, jak różnić się może budowa oka dotkniętego wadą wzroku. Wykonane są z materiałów przepuszczających tlen (gazo-przepuszczalnych) i mających wysoki stopień uwodnienia, dzięki czemu ich noszenie jest przyjazne dla oka, nawet jeśli trwa kilkanaście godzin, czy nawet kilka dni z rzędu.

Soczewki kolorowe, zwane również kosmetycznymi, mają za zadanie zmienić wygląd oczu. W zależności od modelu mogą robić to na różne sposoby. Niektóre z nich tylko uwydatniają naturalną barwę tęczówki, czyniąc ją bardziej wyrazistą. Inne z kolei pozwalają na całkowitą zmianę kolor, np. z niebieskiego na brązowy. Są też soczewki kolorowe, które zmieniają nie tyle kolor, ile wygląd oczu. Na przykład sprawiają, że wyglądają jak oczy smoka, wiedźmina, zombie czy pokrywają oko geometrycznymi kształtami.

Soczewki kosmetyczne są dostępne w mocy zerowej – nie służą wtedy do poprawy widzenia – albo jako soczewki korekcyjne. Wtedy łączą w sobie te dwie funkcje. Niezależnie jednak od tego, po jakie soczewki sięgamy, zawsze musimy najpierw zasięgnąć opinii specjalisty.

Badanie wzroku przed zakupem soczewek

Zanim zakupicie soczewki kontaktowe (korekcyjne lub zerówki) konieczna jest wizyta w gabinecie optometrysty lub lekarza okulisty. Jest to zalecenie, do którego powinny stosować się również osoby noszące okulary, nawet jeśli mają aktualną receptę. Moc korekcyjna tych pomocy optycznych nie zawsze będzie bowiem taka sama. Dodatkowym aspektem, przemawiającym za wizytą, jest fakt, że nie każdy może nosić soczewki i nie każdego typu.

Może to mieć związek np. z przyjmowanymi lekami, chorobami, alergiami, ciążą. Takich powodów nie jest dużo i zawsze muszą one być oceniane indywidualnie. Czasami zdarza się też alergia na sam materiał, z którego wykonywane są soczewki i wtedy np. zamiast modeli silikonowo-hydrożelowych specjalista poleci soczewki z hydrożelu.

Stan zdrowia, kondycja oczu i indywidualny tryb życia warunkować mogą też to, jaki tryb noszenia soczewek będzie najwłaściwszy. Największym zainteresowaniem – między innymi ze względu na cenę – cieszą się soczewki miesięczne, przeznaczone do używania przez 30 dni. W zależności od wersji można je nosić przez 1 dzień z rzędu (zakłada się je rano i zdejmuje wieczorem) albo nawet 5-6 dni, w tym również podczas snu (soczewki dobowe). W przypadku soczewek kolorowych popularniejsze są modele jednodniowe, które po zdjęciu należy po prostu wyrzucić. Również taki tryb noszenia soczewek korekcyjnych może być wskazany np. w przypadku skłonności do podrażnień oczu czy przy niektórych alergiach.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać