Jest wiele kwestii, którymi należy się kierować przy doborze soczewek kontaktowych. Jednak najważniejszą kwestią jest oczywiście wada wzroku. Soczewki kontaktowe powinny zapewniać użytkownikowi polepszenie widzenia, ale także komfort podczas ich noszenia. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek dedykowanych dla osób z konkretnymi wadami wzroku.
Astygmatyzn – na czym polega?
Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, to wada wzroku, polegająca na zaburzeniu symetrii obwodowej gałki ocznej. Astygmatycy mogą przez to widzieć skrzywiony obraz o pogarszającej się ostrości i kontraście. Niezborność jest zaliczana przez specjalistów do najpopularniejszych wad refrakcji. W prawidłowo ukształtowanym oku wiązka światła skupia się w jednym punkcie na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu wiązka skupia się w dwóch punktach, co pogarsza widzenie. Jeżeli do tego dochodzi krótkowzroczność, punkty te znajdują się przed siatkówką, w przypadku dalekowzroczności za nią.
Szeroki wybór soczewek dla astygmatyków i nie tylko znajdziesz na AleSoczewki.com
Jak diagnozowana jest niezborność?
Astygmatyzm jest wadą, która występuje najczęściej z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, dlatego jest dosyć trudna do zdiagnozowania. Do jej wykrycia lekarze okuliści stosują keratoskop, oftalmometr Jawala oraz wideo kardiografię komputerową. Badania są nieinwazyjne i bezbolesne.
Soczewki toryczne
W przypadku niezborności konieczne jest stosowanie soczewek kontaktowych, dedykowanych właśnie dla astygmatyków. Są to tak zwane soczewki toryczne, czyli inaczej cylindryczne szkła kontaktowe. Posiadają one trzy parametry: moc soczewki, moc cylindra oraz oś. Przypomnijmy przy okazji, że nie powinno się dobierać tych wartości na podstawie recepty wypisanej na okulary. Dzieje się tak ze względu na różne odległości, okulary leżą w niewielkiej odległości od oka, natomiast soczewki bezpośrednio na nim. Dlatego aby prawidłowo dobrać soczewki toryczne, należy skonsultować się optometrystą. Może on też wskazać czy zasugerować, na jakie parametry dodatkowe zwracać uwagę, by soczewki byty maksymalnie przyjazne dla oka – uwodnienie, tlenoprzepuszczalność, filtr UV.
Starczowzroczność
Na stosowanie soczewek kontaktowych decydują się nie tylko osoby, które wcześniej nosiły okulary. Bardzo często szkła kontaktowe są pierwszym wyborem osób, u których wstąpiła prezbiopia, czyli starczowzroczność. To nieunikniony proces, który powoduje pogorszenie widzenia z bliska. Jej przyczyną jest starzenie się struktur narządu wzroku, w tym utrata elastyczności soczewki. Problem ten dotyczy większości osób po 40. roku życia.
Soczewki progresywne
Jeżeli przez całe życie nie nosiło się okularów, może być trudno się do nich przyzwyczaić. Dlatego w takim przypadku dobrze jest zdecydować się na soczewki progresywne. Natomiast dla osób, dalekowzrocznych, które mają także prezbiopię, będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie będą potrzebne okulary do widzenia dalekiego oraz do czytania, wystarczy jedna para soczewek. Jeżeli chodzi o soczewki progresywne, to mają one wbudowane strefy progresji, dzięki czemu umożliwiają wyraźne widzenie dali, widzenie pośrednie oraz widzenie z bliska. Producenci oferują swoim klientom soczewki jednodniowe lub miesięczne. Te pierwsze nosi się jeden dzień, a następnie wyrzuca, są więc bardziej higieniczne i przyjazne dla oka. Soczewki miesięczne wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, ale z kolei ich zaletą jest niższa cena w przeliczeniu na miesiąc używania.
Warto przeczytać
- 3 października 2024
Korekcja biustu to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów w chirurgii plastycznej. Popularność tego typu operacji wynika z faktu, że wygląd piersi odgrywa istotną rolę...
Czytaj dalej- 30 września 2024
Nie można się bez niej obejść zarówno w leczeniu ortodontycznym jak i po zabiegach stomatologicznych, czy też w obliczu wielu coraz powszechniej występujących schorzeń...
Czytaj dalej