Bywa tak silna, że potrafi wyłączyć kobietę ze zwyczajnej, codziennej aktywności. Migrena miesiączkowa, zaliczana do migren bez aury, to napadowy ból głowy pojawiający się w trakcie menstruacji. Czym się charakteryzuje?


Migrena miesiączkowa - objawy


By upewnić się, że cierpimy na migrenę miesiączkową, jej objawy powinny powtórzyć się przez co najmniej dwa lub trzy cykle miesiączkowe pod rząd. Pulsujące bóle głowy mogą pojawić się już dwa czy trzy dni przed okresem, lecz również dopiero w momencie krwawienia. Migrena miesiączkowa często utrzymuje się nawet trzy dni po zakończeniu menstruacji. Niejednokrotnie, w przypadku migreny miesiączkowej, silnym bólom głowy towarzyszą nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. 


Migrena miesiączkowa - leczenie 


Nie istnieje istotna różnica w leczeniu migreny miesiączkowej i innego typu migren. Podobnie jak w przypadku pozostałych, nagłych i pulsujących bólów głowy, w migrenie miesiączkowej pomóc mogą niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany, ergotamina, paracetamol oraz leki przeciwwymiotne, przeciwpadaczkowe i antydepresyjne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także użycie beta-blokerów, stosowanych - zgodnie ze swym głównym przeznaczeniem - do leczenia nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Niektórzy specjaliści w przypadku mocno nasilonych napadów polecają także toksynę botulinową.

Warto zaznaczyć, że zbyt długie przyjmowanie leków niesteroidowych może skutkować poważnymi podrażnieniami śluzówki żołądka oraz nerek i podnosić ciśnienie tętnicze, dlatego ich stosowanie (szczególnie w dużych ilościach) nie jest wskazane dla osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Przy przesadnym przyjmowaniu paracetamolu należy mieć na uwadze jej szkodliwość dla wątroby.


Migrena miesiączkowa - domowe sposoby 


W przeciwieństwie do innego typu migren, jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy pojawi się migrena miesiączkowa, ponieważ jest występowanie jest uzależnione od cyklu menstruacyjnego. By zneutralizować jej objawy, polecane jest wcieranie w okolice czoła i skroni olejku miętowego. Z migreną miesiączkową można walczyć także poprzez moczenie nóg w gorącej wodzie przez okres 15 minut lub dzięki ogrzewaniu stóp termoforem. Uczucie ulgi przyniesie także łagodny masaż karku i ramion. Jeśli doskwierają ci mdłości czy wymioty, sięgnij po herbatę z imbirem i popijaj ją małymi łykami.


Ile trwa migrena miesiączkowa? 


Migrena miesiączkowa trwa od 4 do 72 godzin, a czasem dłużej. Zdarza się, że bóle głowy pojawiają się na dwa, trzy dni przed okresem lub dopiero w jego trakcie. Migrena może utrzymywać się nawet do 3 dni po zakończeniu menstruacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać