Bóle migrenowe w migrenie brzusznej dotyczą - jak sama nazwa wskazuje - brzucha, nie głowy. Zmagają się z nimi głównie dzieci. Co istotne, wiele osób, które w dzieciństwie chorowały na migrenę brzuszną, w dorosłości dotykają migrenowe bóle głowy.
 

Migrena brzuszna u dorosłych


Dominującym objawem migreny brzusznej jest właśnie ból brzucha, pojawiający się wokół pępka. Utrzymuje się on przez co najmniej godzinę, jednak jego działanie może trwać nawet do kilku dni. Niestety, skala bólu jest na tyle wysoka, że znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Często towarzyszy mu także utrata apetytu, nudności, wymioty, a niejednokrotnie również światłowstręt, ból głowy i bladość skóry. Zdarza się, że napad migreny brzusznej poprzedza aura migrenowa, charakteryzująca się mroczkami pojawiającymi się przed oczami.


Migrena brzuszna - leczenie


By wyleczyć migrenę brzuszną, warto sięgnąć po takie same preparaty jak przy okazji innych migren. Właściwe będzie zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tryptanów, propranololu lub farmaceutyków przeciwpadaczkowych i leków trójpierścieniowych przeciwdepresyjnych. W przypadku silnych wymiotów towarzyszących migrenie brzusznej, zaleca się przyjmowanie środków przeciwwymiotnych.


Migrena brzuszna u dzieci - objawy, leczenie 


Dzieci cierpiące na migrenę brzuszną z reguły nie przejawiają żadnych innych odstępstw od normy, a ich stan zdrowia (z wyjątkiem migren) pozostaje bez zarzutu. Objawami migreny brzusznej u dzieci, podobnie jak u dorosłych, są silne bóle brzucha wokół pępka, utrata apetytu, nudności, wymioty, światłowstręt, ból głowy i bladość skóry.

By wyleczyć migrenę brzuszną u dzieci, najlepiej skorzystać z terapii behawioralnej. Przy uporczywych objawach konieczne może być sięgnięcie po leki. Bóle migrenowe w przypadku maluchów często powiązane są z lękiem separacyjnym, a w ich zlikwidowaniu może pomóc Imipramina (Tofranil), SSRI, Prozac, Paxil czy Zoloft. Oczywiście lekarstwa muszą być ostrożnie stosowane, ich zażywanie dokładnie monitorowane, a samo przyjmowanie powinno poprzedzić badanie EKG i badanie krwi.

Pomocne w leczeniu migreny brzusznej będzie także unikanie czynników, które mogą ją powodować. Bez wątpienia zalicza się do nich stres, przemęczenie, niewłaściwe wysypianie i złą dietę. Wszystkim cierpiącym na migrenę brzuszną odradza się spożywania czekolady, pleśniowych serów i kakao, a także wszelkich produktów zawierających spore ilości sztucznych barwników.

Maluchowi doskwierają wymioty? Pamiętaj, by podawać mu większą ilość płynów niż zwykle - dzięki temu zniwelujesz ryzyko odwodnienia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać