Od 10 do 15% kobiet w ciąży cierpi na ataki migreny. Pojawiają się one zazwyczaj już w pierwszym trymestrze i dla wielu kobiet są pierwszymi migrenami w życiu. Nie martw się - przebieg migreny w ciąży jest typowy dla standardowego przebiegu tej choroby i w żaden sposób nie zagraża twojemu dziecku.
Migrena w ciąży - jak sobie radzić?
Zbyt mała ilość snu, przemęczenie, drażniące, intensywne zapachy, mocne słońce, głośne dźwięki, silny stres… Powodów występowania migren jest naprawdę sporo. Grunt, to dowiedzieć się, jaki czynnik powoduje nawracające bóle głowy właśnie u ciebie, a następnie zastosować odpowiednie leczenie.
Migrena w ciąży - jakie leki?
Pracetamol to lek, który bezpiecznie można zażywać również w ciąży, jednak ponieważ przenika on barierę łożyskową, warto postawić głównie na naturalne metody. Należy do nich przede wszystkim drzemka w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej dobrze przewietrzonym, masaż skroni i czoła wykonywany delikatnymi, okrężnymi ruchami (polecane jest również masowanie skroni lodem lub posmarowanie ich amolem), a także chłodne okłady, kładzione na czoło na okres kilkunastu minut. Dobrym rozwiązaniem w zwalczaniu migreny w ciąży jest również spacer, ciepła kąpiel (ciepła, nie gorąca!) trwająca nie dłużej niż 15 minut, ćwiczenia rozluźniające mięśnie, unikanie stresu i zastosowanie diety bogatej w magnez. Jego niedobory w czasie ciąży często przyczyniają się do migreny.
Zdarza się, że zarówno paracetamol, jak i naturalne metody leczenia okazują się niewystarczające. Dozwolone jest wtedy użycie magnezu i metoprololu. Leki przeciwbólowe obfitujące w tryptany są lekami niewskazanymi do użycia w czasie ciąży. Przyjmowanie jakichkolwiek farmaceutyków należy skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym.
Czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?
Migrena w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko. Mimo dolegliwości, które wywołuje, należy zaznaczyć, że objawy te nie są niebezpieczne ani dla matki, ani dla dziecka i - prócz nieprzyjemnych doznań - nie wyrządzą krzywdy żadnemu z nich. Ryzyko dla płodu mogą przynieść jedynie błędnie dobrane lekarstwa, dlatego te należy skonsultować z lekarzem.
Migrena w ciąży - objawy
Do najpopularniejszych objawów migreny w ciąży należy silny, jednostronny, pulsujący ból głowy, pojawiający się najczęściej za okiem, w okolicy skroni lub z tyłu głowy. Napad bólu trwa przeważnie od 4 do 72 godzin, w zależności od skuteczności leczenia. Co istotne, stopień bólu nasila się w trakcie chodzenia, więc konieczne jest unikanie wszelkich rodzajów aktywności. Do migreny często dołącza nadwrażliwość na dźwięk i światło, a także mdłości i wymioty. Jeśli migrenę zwiastuje aura, charakteryzująca się mroczkami i błyskami, mamy do czynienia z migreną z aurą.
Warto przeczytać
- 19 października 2019
Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak...
Czytaj dalej- 15 października 2019
Migrena siatkówkowa, nazywana także migreną oczną, charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą widzenia w jednym oku, trwającą jednak nie dłużej, niż...
Czytaj dalej