Migrena to choroba przewlekła i niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie. Nikt nie może przewidzieć, jak często osoba cierpiąca na migrenę będzie zmagała się z migrenowymi napadami bólów głowy. W niektórych przypadkach migreny dotykają chorego w ciągu życia jedynie kilka razy, w innych natomiast zdarzają się od kilku do kilkunastu razy w miesiącu.
 

Migrena - objawy


Migreny z reguły nie widać, więc jeśli ktoś skarży się na silny, nieustępliwy ból głowy, należy wierzyć mu na słowo. Sam przebieg migreny jest naprawdę różny, w zależności od konkretnej postaci choroby, która występuje u pacjenta. Istnieją 4 okresy epizodu migreny, takie jak: okres prodromalny, aura migrenowa, napad migreny i etap postdromalny. Okres prodromalny to inaczej okres zapowiadający, rozpoczynający się kilka godzin (lub nawet kilka dni!) przed migreną. Charakteryzuje się on drażliwością, spadkiem nastroju i nadwrażliwością na bodźce. Aura migrenowa jest zespołem objawów pojawiających się bezpośrednio przed bólem głowy, etap postdromalny natomiast - zespołem dolegliwości występujących po ustąpieniu bólu głowy. Należy do nich między innymi specyficzne uczucie dyskomfortu w miejscu, w którym zlokalizowana była migrena, a także ogólne zmęczenie i osłabienie.

Wśród typowych objawów migreny wyróżniamy silny, jednostronny ból głowy, lokalizujący się przeważnie za okiem, w obrębie czoła i skroni. Ból jest pulsujący i rozpierający, utrzymuje się natomiast od 4 do 72 godzin. Do migrenowych dolegliwości zaliczają się również nudności, wymioty, zaburzenia wegetatywne i nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy.


Migrena - przyczyny 


Przyczyny pojawiania się migreny wciąż nie zostały ustalone. Przypuszcza się, że jest to choroba dziedziczna, a wpływ na nią mogą wywierać również czynniki środowiskowe. Migrena częściej występuje u kobiet, na co wpływ mogą mieć hormony płciowe i ich stężenie - miesiączkowanie, ciąża lub menopauza może być powiązana z wystąpieniem migreny. Istnieją pokarmy, których spożywanie sprzyja migrenom. Należy do nich jedzenie ze sporą zawartością soli i pokarmy wysoko przetworzone, a także duże ilości kofeiny i spożywanie alkoholu. Kolejnymi czynnikami mogącym powodować migrenę są: przemęczenie, niewystarczająca lub nadmierna ilość snu, duży stres, gwałtowne zmiany ciśnienia oraz duży wysiłek fizyczny.


Migrena - leczenie 


Migrenę można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie doraźne, które ma za zadanie spowodować ustąpienie lub złagodzenie napadu migreny. Można tego dokonać za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych i preparatów z rodziny tryptanów. Kolejnym sposobem jest leczenie profilaktyczne, zapobiegające chorobowym napadom. W tym przypadku wykorzystuje się głównie kwas walproinowy, leki przeciwdepresyjne trójpierścieniowe i propranolol.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać