Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak rozpoznać migrenę u dziecka?
 

Migrena u dzieci - objawy 


Im młodsze dziecko, tym bardziej nietypowe objawy migreny. Te symptomy, określane przez specjalistów jako dziecięce zespoły okresowe, poprzedzające rozwój właściwej migreny już w starszym wieku, to przede wszystkim wymioty i nudności okresowe. Dotykają one głównie dzieci w wieku od 4 do 8 lat i trwają 1-5 dni. Co istotne, w ich trakcie nie stwierdza się zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, a ich przyczyna pozostaje nieznana. Najmłodsi cierpią najczęściej na tzw. migrenę brzuszną, charakteryzującą się występowaniem silnego bólu brzucha, połączonego z zaburzeniami apetytu, nudnościami i wymiotami. Dotyka ona aż 10% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do wymienionych objawów dochodzą niejednokrotnie łagodne zawroty głowy, trwające od kilku do kilkudziesięciu minut. Niektórzy specjaliści do przejawów migreny u dzieci zaliczają także zaburzenia równowagi, oczopląs, nadwrażliwość na dźwięki i światłowstręt. Dodatkowo, u najmłodszych z pociech zdarzają się również zaburzenia mowy, świadomości i widzenia, a także szumy uszne i połowiczny niedowład, trwający od kilku godzin nawet do kilku dni. Zdarza się, że u dzieci cierpiących na migrenę, migrenowy ból głowy nie występuje w ogóle, a sama choroba objawia się w zupełnie niestandardowe sposoby.


Migrena u dzieci - przyczyny 


Migrena dziecięca jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie, ponieważ ujawnia się ona aż u ponad połowy przypadków, których rodziny również cierpią na tę przypadłość. Do kolejnych czynników, które mogą ją wywoływać, zalicza się niedożywienie, brak snu, zaburzenia hormonalne, zbyt niski poziom cukru we krwi lub - przeciwnie - nadmierne spożywanie coca-coli czy czekolady. Kolejnymi przyczynami migreny są stresujące sytuacje, przesadny hałas i zbyt wielka ilość intensywnych bodźców, atakujących np. z agresywnych bajek czy gier komputerowych.


Migrena u dzieci i młodzieży


W przeciwieństwie do migreny u dzieci, migrena u młodzieży cechuje się raczej standardowymi, migrenowymi objawami. W tym przypadku, podobnie jak u dorosłych, pojawia się głównie pulsujący ból głowy, połączony często z nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło, dźwięki i zapachy.


Migrena u dzieci - jak leczyć? 


Niestety do dziś nie zostały odkryte środki skutecznego leczenia migreny, dlatego rozwój choroby można jedynie hamować, zaś jej objawy - łagodzić. Warto zadbać o odpowiednią dietę i brak zbyt wielkiego stresu u dziecka. Dobrze (lepiej nawet, niż w przypadku dorosłych) sprawdzą się także ćwiczenia relaksacyjne, napary ziołowe, aromaterapia i akupresura. Leczenie farmakologiczne u dzieci poniżej 6 roku życia należy ograniczyć do podania odpowiedniej dawki ibuprofenu lub paracetamolu, natomiast pociechy, które ukończyły 12 lat, mogą już sięgnąć po leki na migrenę stosowane również u dorosłych. Należy pamiętać, by były to właściwie zmniejszone dawki. Do typowych leków na migrenę zalicza się tryptany.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać