Nazywana również szyjnopochodnym bólem głowy, migrena szyjna powodowana jest zmianami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jakie są przyczyny migreny szyjnej i jak z nią walczyć?
Migrena szyjna - objawy
Do typowych objawów migreny szyjnej zalicza się kłujący i tępy ból z tyłu głowy, niejednokrotnie promieniujący do skroni, oczodołu lub ramienia, jednakże tylko z jednej strony. Co istotne, podczas migreny szyjnej ból nasila się głównie w określonej pozycji, może trwać natomiast od kilku godzin aż do kilku miesięcy! Do charakterystycznych objawów migreny szyjnej należy dodać także zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności i szumy w uszach, które ustają najczęściej przy gwałtownym poruszeniu głową. Prawdziwą przyczyną szyjnopochodnego bólu głowy jest ból zlokalizowany w obrębie szyi, jednak ze względu na swe promieniowanie często mylony jest z bólem głowy. Do symptomów migreny szyjnej można zaliczyć również uczucie sztywności w obrębie szyi, ból innych części ciała, takich jak ramię czy bark oraz nadwrażliwość na bodźce. Warto zaznaczyć, że dolegliwości bólowe może nasilić kaszel lub kichanie.
Migrena szyjna - przyczyny
Najczęstszymi z przyczyn migreny szyjnej okazują się być przykurcze mięśni, wady wrodzone, dyskopatie i zwyrodnienia. Zdarza się, że choroba bierze się także z urazów, na przykład komunikacyjnych. W trakcie takich wypadków często dochodzi do uszkodzeń typu biczowego, podczas których ma miejsce naprzemienne zginanie i prostowanie szyi. Zdarza się to też w przypadku upadków, których skutkiem jest nadwyrężenie czy uszkodzenie struktur szyjnych. Również ucisk włókien nerwowych, powstający przy okazji niewłaściwej postawy, może być przyczyną migreny szyjnej. Najbardziej narażone są na nią osoby pracujące w pozycji siedzącej, nieświadomie garbiące się, wysuwające podbródek do przodu i przeciążające tym samym szyję. Objawy migreny może wywołać także spanie w niewygodnej pozycji.
Migrena szyjna - leczenie
Leczyć migrenę szyjną można - podobnie, jak inne rodzaje migren - objawowo lub przyczynowo. Co prawda objawowe przyjmowanie leków, taki jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen), nieopioidowe leki dostępne bez recepty, leki rozluźniające i maści rozgrzewające pomogą w zneutralizowaniu bólu, ale tylko na krótką chwilę - nie zlikwidują one podłoża problemu. Z tej przyczyny preferowane jest stosowanie blokady nerwów, przez których dysfunkcję powstaje migrena szyjna, a także przecinanie określonych korzeni nerwów dziennych. Zabieg chirurgiczny może okazać się konieczny w przypadku, w którym szyjnopochodny ból głowy pojawił się w wyniku ucisków szyjnych włókien nerwowych. Leczenie migreny szyjnej w dużej mierze opiera się na rehabilitacji i rozmaitych zabiegach fizykoterapeutycznych - okazuje się, że właściwa relaksacja przeciążonych mięśni i struktur istniejących w obrębie szyi, skutecznie redukuje częstotliwość występowania szyjnej migreny. W przypadku, gdy podobne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest leczenie operacyjne.
Migrena szyjna - ćwiczenia
By możliwie jak najbardziej ograniczyć ataki migreny szyjnej, warto zadbać po swój dobry sen, zainwestować w wygodny materac oraz pamiętać o zachowaniu właściwej postawy podczas siedzenia przy biurku lub przed komputerem. Warto pamiętać, by podczas pozycji siedzącej odcinek lędźwiowy przylegał do oparcia krzesła, kręgosłup nie był zgarbiony a głowa nie była wysunięta do przodu. Istotne jest także codziennie stosowanie specjalnych ćwiczeń, mających na celu wzmacnianie i rozluźnianie mięśni szyi i karku. Wartymi uwagi ćwiczeniami, przeciwdziałającymi opisanym wyżej dolegliwościom, są krążenia głowy oraz skłony głowy w przód i w tył.
Ile trwa migrena szyjna?
Migrena szyjna może trwać od kilku godzin nawet do kilku miesięcy, dlatego ważne jest jej odpowiednie szybkie zdiagnozowanie, które pomoże zneutralizować ból możliwie jak najszybciej.
Warto przeczytać
- 19 października 2019
Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak...
Czytaj dalej- 15 października 2019
Migrena siatkówkowa, nazywana także migreną oczną, charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą widzenia w jednym oku, trwającą jednak nie dłużej, niż...
Czytaj dalej