Migrena siatkówkowa, nazywana także migreną oczną, charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą widzenia w jednym oku, trwającą jednak nie dłużej, niż godzinę.
 

Migrena siatkówkowa - objawy 


Do podstawowych objawów migreny siatkówkowej należą zaburzenia widzenia, dotyczące tylko jednej gałki ocznej. Najczęściej przybierają one postać ubytku w polu widzenia. Zdarza się, że ślepota jednego oka jest częściowa, w innym przypadku może nastąpić jednak całkowita. Co istotne, objawy związane z migreną siatkówkową utrzymują się przez różny czas. Czasem trwają kilka, innym razem kilkanaście minut. Za każdym razem po zneutralizowaniu migreny ocznej zaburzenia wzroku ustępują. Dołączyć do nich należy silny, pulsujący i jednostronny ból głowy, który może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, jednak nie dłużej niż 72 godziny.


Migrena siatkówkowa - leczenie 


By zmniejszyć bóle głowy i zminimalizować objawy towarzyszące migrenom, zaleca się przyjmowanie przeznaczonych do tego medykamentów i odpoczynek w cichym, zaciemnionym miejscu. Polecane jest także właściwe nawodnienie organizmu (picie częste i w małych ilościach) oraz cała masa domowych sposobów i przyjmowanie lekarstw - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i na receptę. Rodzaj stosowanych leków powinien być uzależniony od nasilenia występujących migren. Niestety, podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów migren, nie istnieje sposób na całkowite wyleczenie migreny siatkówkowej, jej objawy można jednak neutralizować za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (takich jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen), a także leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.


Migrena siatkówkowa - przyczyny 


Przyczyny migreny siatkówkowej wciąż pozostają niejasne, najprawdopodobniej jednak jest z nimi podobnie, jak z przyczynami pozostałych migren. Niektórzy specjaliści uważają, że aura i związane z nią dolegliwości mogą występować także z powodu rozmaitych zaburzeń czynności elektrycznej mózgu. Stwierdza się, że do powstawania migreny przyczynia się również głód, stres i wahania poziomu hormonów w organizmie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać