Na nawracające migreny cierpi ok. 15% społeczeństwa. Migrena oczna, nosząca także nazwę migreny siatkówkowej, wiąże się z bólami głowy i jednostronnymi zaburzeniami widzenia, w znacznym stopniu przyczyniając się do utraty komfortu życia.
Migrena oczna - objawy
Do podstawowych objawów migreny ocznej należą zaburzenia widzenia, dotyczące tylko jednej gałki ocznej. Najczęściej przybierają one postać ubytku w polu widzenia. Zdarza się, że ślepota jednego oka jest częściowa, w innym przypadku może nastąpić jednak całkowita. Co istotne, objawy związane z migreną oczną utrzymują się przez różny czas. Czasem trwają kilka, innym razem kilkanaście minut. Za każdym razem po zneutralizowaniu migreny ocznej zaburzenia wzroku ustępują. Dołączyć do nich należy silny, pulsujący i jednostronny ból głowy, który może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, jednak nie dłużej niż 72 godziny.
Migrena oczna - co pomaga?
Do zmniejszenia bólów głowy i zminimalizowania objawów towarzyszących migrenom, zaleca się przyjmowanie odpowiednich medykamentów i odpoczynek w cichym, zaciemnionym miejscu. Odpowiednie jest właściwe nawodnienie organizmu (picie częste i w małych ilościach), a także cała masa domowych sposobów oraz lekarstw - zarówno bez recepty, jak i na receptę, w zależności od nasilenia występujących migren.
Migrena oczna - jak zapobiegać?
By skutecznie zapobiegać migrenie, należy ograniczyć lub zredukować czynniki mogące ją powodować. Warto wśród nich wymienić niewystarczającą lub nadmierną ilość snu, stres, palenie tytoniu, nieodpowiednią dietę (alkohol, kofeina, czekolada itd.), zbyt silne światło, intensywne zapachy itd.
Ile trwa migrena oczna?
Same objawy oczne nie trwają dłużej niż kilka lub kilkanaście minut. Towarzyszący im ból głowy może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.
Migrena oczna w ciąży
Migrena oczna w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko. Prócz charakterystycznych błysków i mroczków, związanych z zaburzeniami widzenia, mogą towarzyszyć jej zaburzenia czucia, takie jak mrowienie kończyn i kącików ust, niedowłady czy nadwrażliwość na dotyk. Należy zaznaczyć, że objawy te nie są niebezpieczne ani dla matki, ani dla dziecka i - prócz nieprzyjemnych doznań - nie wyrządzą krzywdy żadnemu z nich.
Warto przeczytać
- 19 października 2019
Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak...
Czytaj dalej- 15 października 2019
Migrena siatkówkowa, nazywana także migreną oczną, charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą widzenia w jednym oku, trwającą jednak nie dłużej, niż...
Czytaj dalej