Migrenę za pomocą farmaceutyków można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie doraźne, które ma za zadanie spowodować ustąpienie lub złagodzenie napadu migreny. Można tego dokonać za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych i preparatów z rodziny tryptanów. Kolejnym sposobem jest leczenie profilaktyczne, zapobiegające chorobowym napadom. W tym przypadku wykorzystuje się głównie kwas walproinowy, leki przeciwdepresyjne trójpierścieniowe i propranolol. Medykamenty nie są jednak jedynymi sposobami, dzięki którym można poradzić sobie z migreną.


Migrena - jak leczyć domowymi sposobami?


Do domowych sposobów na leczenie migreny należy stosowanie licznych ziół, masaży, okładów, kąpieli, zabiegów akupunktury, technik relaksacyjnych, uprawianie jogi i zmiana nawyków życiowych. Zaliczamy do nich nawyki żywieniowe, a także emocjonalne i zawodowe. Szczególnie popularnymi naturalnymi metodami w walce z migreną są wyciągi z ziół leczniczych, posiadających działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, obniżające ciśnienie, a nawet uspokajające. Zdecydowanie najbardziej klasycznym naparem jest napar z melisy. Zioło to działa uspokajająco, a warto pamiętać, że to właśnie stres jest jedną z głównych przyczyn migreny. Napar z rumianku lub krwawnika, a także dziurawiec, waleriana, imbir lub szyszki chmielu to kolejne środki, które skutecznie zredukują migrenę. Ziołowe metody można stosować zarówno profilaktycznie, jak i objawowo.

Przy leczeniu domowym warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety. Najwłaściwsze będzie zrezygnowanie z kawy, wina, piwa, napojów energetyzujących, czekolady, przetworzonego mięsa, a nawet z herbaty i serów pleśniowych. Źle zadziałają także produkty zawierające tyraminę, na przykład banany, jogurty, awokado i orzechy. Koniecznie trzeba wyeliminować również papierosy.

Warto zadbać o dobry sen. W przypadku osób dorosłych, prawidłowy powinien trwać nieprzerwanie od 7 do 8 godzin na dobę. By pomóc sobie we właściwym wysypianiu, przed zaśnięciem należy przewietrzyć sypialnię. Dobrym wspomagaczem w walce z migreną może okazać się także joga i liczne techniki relaksacyjne, masaże rozluźniające mięśnie szyi i głowy, delikatne masaże skroni oraz… porzucenie życiowych czynników stresogennych. To niewiarygodne, ale w niektórych przypadkach rozwód lub zmiana pracy przyczyniły się do pozbycia się migreny.

Na koniec - nie wolno ignorować bodźców zewnętrznych. Głośne dźwięki, zbyt intensywne zapachy i silne słońce mogą pogorszyć stan chorego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać