Zatoki czołowe są parzystymi strukturami powietrznymi o bardzo różnej wielkości i kształcie. Zatoki czołowe zlokalizowane są zaraz nad łukami brwiowymi, przylegając do przedniego do dołu czaszki. Ich umiejscowienie bezpośrednio w sąsiedztwie z mózgiem może być przyczyną niebezpiecznych powikłań. Jak szybko rozpoznać zapalenie zatok oraz jakie mogą być jego przyczyny?
Najczęstsze przyczyny zapalenia zatok
Zatoki czołowe wykształcają się dopiero przed 30 rokiem życia, natomiast u dzieci nie występują lub są słabo wykształcone. Zdecydowana większość zatok nosa ma ujście w jamie nosowej, gdzie spływa wydzielina. Natomiast ujścia zatok czołowych są umiejscowione na wysokości przewodu nosowego, pomiędzy małżowiną w środkową a dolną. Kiedy mamy do czynienia z obrzękiem błony śluzowej nosa, wówczas ujścia zatok zamykają się, natomiast cała wydzielina gromadzi się w obrębie zatok. Zalegający śluz staje się idealną pożywką dla bakterii, natomiast ograniczony dostęp tlenu skutkuje rozwojem bardzo groźnej beztlenowej flory bakteryjnej. Jednak przyczyn zapalenia błony śluzowej nosa może być inaczej więcej. Są to między innymi reakcje alergiczne, zakażenia wirusowe, nieżyt nosa, anomalie anatomiczne, działanie czynników drażniących, skrzywiona przegroda nosa.
Objawy zapalenia zatok czołowych
Zatoki czołowe zlokalizowane są na wysokości czoła. Dlatego objawy obejmują między innymi ból zatoki czołowej, który jest tępy i rozpierający. Ból nasila się podczas schylania. Jednak dolegliwości bólowe mogą obejmować całą głowę. Wydziela się wodnista śluzowa substancja z nosa, co może być bardzo drażniącą dolegliwością. Podczas zapalenia zatok występować może również stan podgorączkowy. Na wystąpienie tego typu infekcji narażone są najbardziej osoby, które spędzają dużo czasu w wilgotnych pomieszczeniach, zimnych oraz o dużym stężeniu alergenów, zanieczyszczeń i pyłów. W związku z kontaktem z alergenami błona śluzowa przyrasta oraz powstają polipy. Te z kolei zamykają ujście jamy nosowej, prowadząc w konsekwencji do przewlekłego zapalenia zatok. Dlatego osoby pracujące w klimatyzacji lub słabo ogrzewanych pomieszczeniach mogą być narażone na zapalenie zatok.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Leki na zatoki i katar gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa/katar-i-zatoki przynoszą ulgę zwłaszcza w stanach zapalnych. Natomiast kiedy infekcja zapalenia zatok czołowych wywołana jest zakażeniem wirusowym wówczas nie trzeba stosować antybiotyków. Wystarczy jedynie zdecydować się na leczenie objawowe, aby łagodzić dokuczliwe dolegliwości. Tym samym leki dobierane są w zależności od indywidualnych objawów. Aby udrożnić nos oraz zmniejszyć dyskomfort postaci obrzmienia oraz uczucie zatkanego nosa warto stosować krople do nosa, jakie rozrzedzają wydzielinę zalegającą w zatokach. Pomocne są również inhalacje z soli morskiej, ale także olejków eterycznych. Można także stosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jeżeli wystąpi stan podgorączkowy i silny ból głowy.
Warto przeczytać
- 11 sierpnia 2022
Korzystanie z soczewek kontaktowych staje się coraz popularniejsze. Sięgają po nie – co oczywiste – osoby z wadami wzroku, ale również te, które ich nie...
Czytaj dalej- 17 marca 2022
Jest wiele kwestii, którymi należy się kierować przy doborze soczewek kontaktowych. Jednak najważniejszą kwestią jest oczywiście wada wzroku. Soczewki kontaktowe powinny...
Czytaj dalej