Migrena z aurą to seria powtarzających się symptomów: zwiastuny, aura, ból głowy.  Choroba ta może zaatakować samoistnie, jak również pojawić się przy okazji określonych czynników, np. podczas stresu lub miesiączkowania. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet.


Migrena z aurą wzrokową 


Pierwsze ataki migreny z aurą wzrokową mogą pojawić się już w dzieciństwie, najczęściej występują jednak między 25 a 50 rokiem życia. Charakteryzują się one zaburzeniami widzenia, połączonymi niejednokrotnie z późniejszymi bólami głowy.


Migrena z aurą - objawy 


Do podstawowych objawów migreny z aurą należą zaburzenia widzenia, charakteryzujące się specyficznymi mroczkami migoczącymi, zygzakami, błyskami i ubytkami w polu widzenia. Objawy związane z migreną z aurą utrzymują się przeważnie od 4 do 20 minut, zwykle nie dłużej jednak, niż godzinę. Za każdym razem po zneutralizowaniu migreny z aurą, zaburzenia wzroku ustępują. Dołączyć do nich należy silny, pulsujący i jednostronny ból głowy, pojawiający się często (jednak nie zawsze!) po ustąpieniu aury, który może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, lecz nie dłużej niż 72 godziny. Sama aura charakteryzuje się zniekształconym polem widzenia oraz występowaniem linii świetlnych, plamek, zygzaków czy mroczków.


Migrena z aurą wzrokową - przyczyny 


Przyczyny migreny z aurą wciąż pozostają niejasne, najprawdopodobniej jednak jest z nimi podobnie, jak z przyczynami migreny bez aury. Niektórzy specjaliści uważają, że aura i związane z nią dolegliwości mogą występować także z powodu rozmaitych zaburzeń czynności elektrycznej mózgu. Stwierdza się, że do powstawania migreny przyczynia się także głód, stres czy wahania poziomu hormonów w organizmie.


Migrena z aurą - leczenie


By zmniejszyć bóle głowy i zminimalizować objawy towarzyszące migrenom, zaleca się przyjmowanie przeznaczonych do tego medykamentów i odpoczynek w cichym, zaciemnionym miejscu. Polecane jest także właściwe nawodnienie organizmu (picie częste i w małych ilościach) oraz cała masa domowych sposobów i przyjmowanie lekarstw - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i na receptę. Rodzaj stosowanych leków powinien być uzależniony od nasilenia występujących migren.
 

Migrena oczna - jak zapobiegać?


By skutecznie zapobiegać migrenie, należy ograniczyć lub zredukować czynniki mogące ją powodować. Warto wśród nich wymienić niewystarczającą lub nadmierną ilość snu, stres, palenie tytoniu, nieodpowiednią dietę (alkohol, kofeina, czekolada itd.), zbyt silne światło, intensywne zapachy itd.


Czy migrena z aurą jest niebezpieczna?


Sama aura towarzyszy często późniejszemu napadowi bólu, przemija jednak najczęściej po kilku minutach, dlatego migrena z aurą nie należy do szczególnie groźnych. Warto zaznaczyć, że objawy migreny z aurą nie są niebezpieczne również dla kobiet w ciąży i - prócz nieprzyjemnych doznań - nie wyrządzą krzywdy ani dziecku, ani matce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać