Jednostronny, pulsujący, powtarzający się ból głowy. Migrena. Co w przypadku, gdy obfituje w dodatkowe, niestandardowe efekty uboczne? Sprawdź, czym jest migrena skojarzona.
Co to jest migrena skojarzona?
Migrena skojarzona, nazywana również migreną porażenną, to nic innego jak występujące okresowo pulsujące bóle głowy.
Migrena skojarzona - przyczyny
Długotrwały stres, anomalia pogodowe, hałas, zbyt długi sen, brak snu, określone lekarstwa zażywane przez chorego, zaburzenia hormonalne, spożywanie konkretnych pokarmów, przyjmowane środki antykoncepcyjne… Powodów migreny skojarzonej jest naprawdę wiele i w większości przypadków odpowiadają przyczynom pojawiania się bardziej popularnych rodzajów migren.
Migrena skojarzona - objawy
Prócz intensywnych, pulsujących bólów głowy, migrena skojarzona charakteryzuje się też występowaniem ogniskowych objawów mózgowych, występujących pod postacią parestezji, afazji i dyzartrii. Do charakterystycznych objawów należy uczucie mrowienia i drętwienie, zmiany temperatury, zaburzenia powstałe w wyniku nieprawidłowej pracy ośrodka mowy w dominującej półkuli mózgu, które upośledzają proces mówienia lub proces rozumienia mowy, a także zaburzenia mowy, wynikające z dysfunkcji języka, podniebienia, gardła czy krtani, niedowłady, napady padaczki Jacksona i symptomy migreny okoporaźnej. W migrenie okoporaźnej pojawiają się bóle głowy połączone z całkowitym lub częściowym porażeniem mięśni odpowiedzialnych za ruchy oka. Wiąże się to z opadnięciem powieki, upośledzeniem ruchów gałek ocznych i związanych z tym podwójnym widzeniem.
Migrena skojarzona - leczenie
W leczeniu migreny skojarzonej najistotniejsze jest wykonanie serii badań, mogących zlokalizować inne potencjalne źródła i przyczyny bólu. Badania, które koniecznie należy odbyć, to badania neurologiczne, takie jak EEG. W razie gdy występuje podejrzenie ucisku, trzeba również przeprowadzić badania neuroradiologiczne. W przypadku, kiedy źródłem bólu okaże się właśnie migrena, powinno się skutecznie ograniczyć stres, hałas i silne światło. Właściwe będzie także zrezygnowanie z długotrwałych jazd samochodem, z oglądania telewizji i z wielogodzinnego czytania. Ważne jest też zastosowanie odpowiedniej diety i wykluczenie z jadłospisu wszelkich pokarmów zawierających tyraminę, takich jak czekolada, sery pleśniowe i żółte, czerwone mięso, kawa i herbata, słodziki, banany i awokado, czy wątróbka z kurczaka. Należy pamiętać jednocześnie o zachowaniu zdrowego trybu życia, o uprawianiu sportu i częstym przebywaniu na wolnym, świeżym powietrzu. Farmaceutyki stosowane przy migrenie skojarzonej to najczęściej leki zmniejszające napięcie układu nerwowego, jak również medykamenty uspokajające i wyrównujące zaburzenia przemiany serotoniny.
Warto przeczytać
- 19 października 2019
Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak...
Czytaj dalej- 15 października 2019
Migrena siatkówkowa, nazywana także migreną oczną, charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą widzenia w jednym oku, trwającą jednak nie dłużej, niż...
Czytaj dalej