W domowym leczeniu migreny warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety. Najwłaściwsze będzie zrezygnowanie z kawy, wina, piwa, napojów energetyzujących, czekolady, przetworzonego mięsa, a nawet z herbaty i serów pleśniowych. Źle zadziałają także produkty zawierające tyraminę, na przykład awokado i orzechy. By pozbyć się migren, koniecznie trzeba wyeliminować również papierosy.
Migrena - dieta Gersona
Doktor Gerson cierpiał na silne bóle głowy, które już w młodości skutecznie przeszkadzały mu w studiowaniu medycyny. Gdy przypadkiem w jednym z medycznych magazynów natknął się na historię kobiety, której pulsujące bóle, połączone z nudnościami, wymiotami i nadwrażliwością na światło, udało się zneutralizować za pomocą odpowiedniej diety, postanowił zbadać, jaka to dieta.
Po licznych zmianach i ulepszeniach, Gersonowi udało się uzyskać genialną dietę, która - mimo swej kontrowersyjności - zdaniem autora jest nie tylko dietą, lecz przede wszystkim alternatywną metodą leczenia wielu chorób.
Podstawową zasadą diety dr Gresona jest picie świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców, pochodzących z hodowli ekologicznej, aż 13 razy dziennie! Najlepiej, by były to soki pochodzące przede wszystkim z marchwi, pomarańczy, jabłek i zielonych liści. Każdy sok należy pić powoli, bezpośrednio po przygotowaniu. Do wyciskania soków najlepiej używać sokownika lub elektrycznego robota kuchennego. Dodatkowo, każdego dnia w jadłospisie nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych i trzech posiłków wegetariańskich, przygotowanych na bazie warzyw i owoców pochodzących z organicznych upraw. W przerwach między posiłkami należy sięgać po świeże owoce, ze szczególnym naciskiem na banany, jabłka, gruszki, winogrona i pomarańcze. Trzeba pamiętać również o wystrzeganiu się chemii w kosmetykach. Cała terapia dr Gresona trwa 6 tygodni.
Istotnym elementem kuracji jest codzienne wykonywanie 3-5 lewatyw z kawy. Dr Greson uważa, że nie tylko wspomagają one wydzielanie się żółci, ale przede wszystkim rozszerzają drogi żółciowe, wypłukując (razem z żółcią) nagromadzone w organizmie trucizny. Dzięki wspomnianym lewatywom, organizm jest w stanie nadążyć z wydalaniem szkodliwych toksyn. By przygotować lewatywę z kawy, wystarczą 3 czubate, stołowe łyżki kawy mielonej i litr wody. Kawa, wsypana do gotującej się wody, wymieszana i doprowadzona do wrzenia, powinna zostać odstawiona do zaparzenia na ok. 15-20 minut. Po przestudzeniu należy ją odcedzić, najlepiej przez płótno. Przygotowany płyn jest odpowiedni do zrobienia lewatywy.
Zgodnie z zaleceniami doktora Gersona, podczas przeprowadzania jego kuracji warto sięgać po warzywa (szczególnie szparagi, pomidory, kalafior, ugotowany szpinak, marchew, zieloną paprykę, cebulę, rukolę itd.), owoce (jabłka, brzoskwinie, gruszki, winogrona, mango itd.), zioła (m.in. szafran, kolendrę, szałwię, tymianek, rozmaryn), owoce suszone, czosnek, tarty chrzan, miód, owsiankę czy brązowy cukier i ryż, jeżeli nie są zabronione przez lekarza.
W diecie Gersona niedopuszczalne jest natomiast spożywanie pokarmów takich jak biały cukier i mąka, grzyby, żółty ser, musztarda, masło, słodycze (ciastka, ciasta, lody, czekolada, kakao), alkohol, kawa, herbata, owoce morza, tłuszcze zwierzęce, kokosy, orzechy, a także niektóre warzywa (ogórki, surowy szpinak) i owoce (jagody, ananasy, awokado).
Migrena - dieta bezglutenowa
Według badań, dieta bezglutenowa doskonale radzi sobie z migreną u osób cierpiących na celiakię. Podczas eksperymentu, w ramach którego u osób chorych na migrenę i celiakię zastosowano dietę bezglutenową przez okres 6 miesięcy, jeden z pacjentów całkowicie pozbył się migren, kolejne trzy przypadki zanotowały natomiast sporą poprawę dotyczącą częstotliwości, intensywności i czasu trwania bólów głowy.
Warto przeczytać
- 19 października 2019
Okazuje się, że aż przeszło 7% kilkulatków cierpi z powodu migreny! Często zdarza się, że u najmłodszych jej objawy mylone są z symptomami innych chorób. Jak...
Czytaj dalej- 13 lutego 2019
Migrenę można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zapobieganie profilaktyczne, drugim natomiast doraźne przyjmowanie lekarstw w czasie napadów. Migrena -...
Czytaj dalej