Migrenę można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zapobieganie profilaktyczne, drugim natomiast doraźne przyjmowanie lekarstw w czasie napadów.


Migrena - leki przeciwbólowe


Leki przeciwbólowe na migrenę mają za zadanie zmniejszenie natężenia bólów głowy, jak również wyeliminowanie innych ewentualnych symptomów choroby, takich jak wymioty czy nudności.


Migrena - leki na receptę 


W migrenowych lekach na receptę istnieje podział na leki na receptę przyjmowane doraźnie (w czasie napadu bólu głowy) i leki na receptę przyjmowane profilaktycznie (by zapobiec atakom migrenowym).

Do lekarstw doraźnych należą przede wszystkim tryptany i pochodne alkaloidów sporyszu. Tryptany mają za zadanie aktywowanie receptorów serotoninowych, co prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych mózgu. Co istotne, dzięki tryptanom dochodzi do blokowania procesu okołonaczyniowego mózgu - skutkuje to złagodzeniem bólu głowy, a także zneutralizowaniem nudności i wymiotów. Wśród tryptanów możemy wymienić zolmitryptan, almotryptan, eletryptan, sumatryptan, naratryptan, frowatryptan i ryzatryptan. Same leki przyjmuje się doustnie. Mają one postać tabletek. Wyróżnia się tabletki dojelitowe i tabletki pod język. Możliwe jest również zastosowanie tabletek doodbytniczych i podskórnych. Rzadziej stosowane są wymienione wcześniej alkaloidy sporyszu. Dzieje się tak z powodu ich mniejszej skuteczności i z powodu skutków ubocznych, do których się przyczyniają. Do niepożądanych efektów należą: zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, skoki ciśnienia, wymioty i nudności. Alkaloidy sporyszu to między innymi ergotamina i dihydroergotamona, dostępne w postaci tabletek, sprayu do nosa lub czopków.

By zniwelować długie i częste napady migreny, warto sięgnąć po beta-adrenolityki, takie jak metoprolol czy propranolol, które są stosowane głównie na nadciśnienie. Doskonale sprawdzą się również leki przeciwpadaczkowe (np. kwas walproinowy czy topiramat), leki przeciwdepresyjne (SSRI) czy antagoniści wapnia - na przykład flunaryzyna. Przyjmowanie tych leków pozwoli wydłużyć czas między napadami i zmniejszy częstotliwość ataków.

Wśród leków na receptę przeciwdziałających migrenie, możemy wyróżnić również opoidy. Opoidy dzielą się na opoidy słabe (kodeina, tramadol) i opoidy mocne (z morfiną, fentanylem i heroiną). Warto pamiętać, że lekarstwa te, ze względu na swoje bardzo silne działanie, wydawane są jedynie na receptę, a stosować można je wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza, pod żadnym pozorem nie przekraczając dozwolonej dawki.


Migrena - leki bez recepty 


Na łagodną postać migreny wystarczają z reguły leki bez recepty. W tym przypadku wyróżnić można przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne głównie w formie tabletek, przynoszą ulgę po ok. 30 minutach od zażycia, utrzymując swoje działanie nawet do 6 godzin. Lekarstwa te wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak ich skuteczność zależy w dużej mierze od czynników indywidualnych. Jeśli po ok. 3 dniach od stosowania preparatu dolegliwości nie ustąpią, należy udać się do lekarza w celu przepisania silniejszego leku.

Od niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla żołądka łagodniejszy jest paracetamol, dlatego - mimo, że przynosi ulgę później niż leki niesteroidowe - odpowiedni jest zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla osób z dolegliwościami żołądkowymi. Razem z paracetamolem stosować warto tabletki z kofeiną, wspierające działanie leków przeciwmigrenowych. Mimo, że nie leczą bólu głowy, tabletki z kofeiną mogą wzmocnić działanie paracetamolu nawet o 60%, jednocześnie przyspieszając jego działanie.

Dostępny niegdyś wyłącznie na receptę, kwas tolfenamowy można dostać teraz również bez niej. Działa już ok. 30 minut po zażyciu, nie wywołuje skutków ubocznych i jest bezpieczny dla żołądka. Co więcej, kwas tolfenamowy zostaje niemal całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Lek na migreny o silnym natężeniu. Jego stosowanie możliwe jest również u kobiet w ciąży (za wyjątkiem tych w trzecim trymestrze).

By wspomóc leczenie migrenowych bólów głowy, warto sięgnąć po suplementy magnezu i ryboflawiny (witaminy B2), które zmniejszą częstotliwość ataków. Zalecane jest także zażywanie witaminy E, wspomagającej pracę układu krążeniowego - przyczynia się to do zmniejszenia ilości napadów migreny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać